Kategoriler
Gebelik

Gebelik Testleri Nasıl Çalışır, Hamilelik Test Türleri Nelerdir

Herhangi bir kadın için hamilelik haberleri çok heyecan verici bir an, herkes için farklı şekillerde. Ama her halükarda, varlığından emin olmak istersiniz ya da tam tersine, hamilelik yokluğunda, en kısa zamanda.


Modern tıp
teknolojileri, adet döngüsü gecikmesinin ilk haftasından itibaren gebeliği belirlemeye olanak sağlar, hatta doktora gitmeden önce bile. Bu gebelik için test etmek için fırsat verilir. Bu tür testler yüksek kaliteli olabilir, yani sadece bir hormon “insan koryonik gonadotropin” olarak adlandırılan idrarda varlığını belirlemek için, ayrıca “gebelik hormonu” olarak adlandırılan, ya da bunların eksikliği. Ve kantitatif olabilir – idrar veya kanda HCG miktarını belirlemek için. En popüler araç testtir – idrar analizi ile gebeliğin hızlı belirlenmesi için şeritler.

Onların eylem prensibi aynıdır – sıvı kromatografi yöntemi ile idrarda bir hormon varlığı tanımıdır. En basit ve en popüler test, uygun maliyet nedeniyle, reaktifler uygulanan düzenli bir kağıt test şeridi vardır.

Testi gerçekleştirmek için, kuru bir temiz kapta idrar bir kısmını toplamak ve işaretli çizgi ye orada test düşürmek gerekir. Şerit idrarı kontrol hattına emdikten sonra test yapılmalı ve 2 – 5 dakika aralığında sonuç değerlendirilmelidir. Gebelik yokluğunda, sadece bir kontrol şeridi olacak, eğer varsa – iki çizgili.

Testin doğruluğu için, yemeklerin saflığı önemlidir, testi yapma tekniğine uygunluk (idrarda testi aşırıya kmayın veya tam tersine, önceden dışarı almayın). Tepki bölgesine ellerinle dokunamazsın. Bu nedenle testi sağlayamayan koşullarda yapılması önerilmez. Sonuç yanlış olması muhtemeldir. Kaset gebelik testi daha uygundur. Bu sürümde, test şeridi plastik bir kap içine yerleştirilir ve ekli pipet ile idrar uygulamak için bir pencere bırakılır. İdrar da temiz bir kapta toplanmalıdır. Gebelik testlerinin en uygun modeli idrar ön toplama gerektirmeyen mürekkep püskürtmeli testlerdir. Plastik kasa sadece idrar akışı altında bir test alanı yerine yeterlidir. Doğal olarak, test arttıkça, maliyeti artar. Test şeritleri bu tür hemen hemen her eczanede mevcuttur.


Gebeliği belirlemek için bu tür testlerin duyarlılığı oldukça yüksektir ve 10 -25 mikromol /ml’dir. 10 mikromol/ml sınırı olan en hassas testler.
Doğruluğu artırmak için sabah saatlerinde bir test yapmak gerekir, şu anda vücutta choriogonadotropin düzeyi mümkün olduğunca yüksek olduğu için. İkinci şerit soluk ise, sonuç pozitif olarak kabul edilmelidir, hormon konsantrasyonu arttığında testi çoğaltabilirsiniz (bir hafta sonra, örneğin).
O kadar uzun zaman önce eczanelerde bir yenilik vardı – sadece varlığı belirlemek için izin veren bir test, aynı zamanda gebelik yaklaşık dönemi. Bu elektronik test sadece idrarda HCG varlığını belirlemek için değil, aynı zamanda kantitatif analizi yürütmek mümkün. Ve hormon miktarı normalde doğrudan gebelik süresine bağlıdır. Bu tutarsızlık ancak gebeliğin kendiliğinden sona erdirilmesi veya kadının üreme sisteminin organlarının bazı tümör hastalıklarının spontan olarak sona erdirilmesi durumunda mümkündür. Bazı tümörler gebelik yokluğunda yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Ayrıca, test sonucu bazı ilaçların kullanımını bozabilir. Elektronik test maliyeti oldukça yüksek, ama, yine de, modern kadınlar arasında popülerlik kazanmaya başlıyor.


Gebelik, kan
testi de dahil olmak üzere belirlenebilir. Bunu yapmak için, eğer gebelik herhangi bir belirti gösterirseniz, laboratuvar ziyaret etmelisiniz. Laboratuvar yöntemleri de koryonik gonadotropin tanımına dayanmaktadır, ama kanda bu kez. Laboratuvar testi hem nitel hem de nicel olabilir. Test aç karnına yapılmalıdır, yanı sıra diğer tüm kan testleri.
Anketlere dayalı hızlı gebelik tespiti için önerilen online testler, herhangi bir
kesinlik taşımaz. Onlar son derece öznel olduğundan, ve hatta deneyimli bir doktor laboratuvar onayı olmadan, sadece bir anket temelinde bir tanı yapmaz.


Bir kez test sonucu aldık, ve pozitif olduğu ortaya çıktı, gebelik ve
kayıt gerçeğini doğrulamak için bir doktora ziyaret emin olun. Sadece kalifiye bir uzman gebeliğin normal seyrini kontrol edebilir ve olası sorunları önlemek unutmayın. Kadın kliniğine kaydolduğunuzda, kendi sağlığınıza ve doğmamış çocuğunuzun sağlığına sahip çıkacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir