Kategoriler
Gebelik

Evde Yapılan Gebelik Testleri Güvenilir mi?

Kadınların dörtte birinin gebelik testlerinin sonuçlarının doğruluğundan emin olmadığına inanılmaktadır. Aslında, hızlı testler çok yaygın değildir.

Tüm hızlı testler, ne olursa olsun fiyat ve çalışma modu, tek bir ilkeye dayanmaktadır – onlar insan koryonik gonadotropin varlığını belirlemek (HCG) idrarda. Döllenmiş yumurta gelişmeye başladıktan 7-10 gün sonra kadın vücudunda üretilmeye başlanan bir hormondur. Bu gebelik HCG başlangıcında zaten adet döngüsünün gecikme ilk günlerinde tespit edilebilir inanılmaktadır.
Testlerde hormonu yakalayan ve şeritteki rengi veya elektronik cihaz yazıtının ekranındaki görünümü değiştirerek tepki veren özel maddeler vardır: pregnon veya
non pregnon (“hamile” veya “hamile değil”).

Neden yanlış bir cevap olumsuz olabilir

Gonadotropin konsantrasyonu yetersiz ise, test sonucu yanlış negatif olabilir. Bu, adet görmeden kısa bir süre önce ortaya çıktığında ve HCG’nin algılanabilir miktarda birikmeye henüz zamanı olmadığında ortaya çıkabilir. Bu arada, 12 haftadan fazla bir süre içinde, hızlı test de yararsız olacak: HCG artık üretilmektedir.

Dış gebelikte ve düşük tehdidinde yanlış negatif test olabilir. Aşırı sıvı kullanımı ile, idrarda hCG konsantrasyonu da azaltabilir, hangi analiz sonucu güvenilmez olabilir anlamına gelir. Bu nedenle, test uzmanları önce sıvıçok içmek ve idrar söktürücü ler kullanmamak için tavsiye. Bir kadın gecikme den sonra ilk günlerde bir test yaptığında özellikle düşük bir zamanda önemlidir. Ve en iyisi sabahları hormon seviyelerini belirlemek.

Yulia Dolgo-Saburova, “Bazı testler, günün düzenlendiği zamanın önemli olmadığını söylüyor.” diyor. “Tipik olarak, bu tür testler son derece hassas olarak konumlandırılmış. Ama ne olursa olsun talimatlarda söylenir, gecikme den birkaç gün sonra, ben hala sabah test yapıyor tavsiye ederim, bir fark tüm gün boyunca HCG miktarı bazen embriyo gelişiminin üçüncü haftasından önce idrarda görünür çünkü.

Neden yanlış bir cevap olumlu olabilir

Yanlış negatif sonuçlara ek olarak, hızlı gebelik testleri de yanlış pozitif gösterebilir. Bu durum pregniel ve Profazi gibi HCG içeren ilaçlarda geçerlidir. Bu ilaçlarla tedavi sonunda, hCG yüksek düzeyde iki hafta kadar devam edebilir. Bu nedenle, test bu süre için beklemek zorunda kalacaktır. Düşükler sonra, kürtaj,dış gebelik kaldırılması, hormon hemen gitmez – bir süre hala vücutta, ve testler yanlış pozitif cevaplar verebilir.

Gebeliğin mevcut olmadığı yerlerde, test ve çeşitli tümör süreçlerinde gösterilmesi.

Nasıl bir hata önlemek için

Buna ek olarak, yanlış sonuçlar, hem pozitif hem de negatif, ekspres testler “teknik” nedenlerle gösterebilir.

Test standart altı veya gecikmiş olabilir. Bu nedenle, her zaman raf ömrü, ambalaj sıkılığı kontrol etmek ve bir sertifika istemek için çekinmeyin gereklidir. Yalnızca iyi lekeli bir aygıtı kullanabilir ve doğrudan kullanmadan önce yazdırabilirsiniz. Depolama koşullarının ihlali de yanıltıcı olabilir. Depolama testlerinin doğruluğundan şüphe etmemek için eczaneden satın almak daha iyidir.

Test için talimatlara uyulmaması ve bayat idrar kullanımı da sonucu değiştirebilir. Ama çok daha sık bir gün içinde test pozitif olur ve bir süre sonra negatif olur. Ama bu bir hata değil. Bu gebelik çok kısa bir süre için donuyor olur, ve bir düşük var. Genellikle kadın fark etmez: her şey normal bir adet olarak olur, sadece hafif bir gecikme ile.

Üç tür test – üç doğruluk derecesi

Üç ekspres test grubu vardır: test şeritleri, tablet ve mürekkep püskürtmeli. Bunların en popüleri test şeritleridir. Eylem prensibi basittir: eğer idrar küçük bir miktar test şeridi düşürmek gerekir ve 5-10 dakika sonra cevap bilinecektir. İkinci şerit boyanmışsa – test pozitiftir, renkli değildir – negatiftir. Bu ikinci şerit ancak fark renk değişti olur, bu sonuç zayıf pozitif olarak kabul edilir. Jinekologlar örneği üç gün içinde tekrarlamalarını tavsiye ediyor. Test şeritleri ucuz, ama aynı zamanda daha az “doğru” geri kalanı ile karşılaştırıldığında. Sonuçların yanlışlığı, şeridin alttan kesilen veya aşırı açıklanabilen bir gerçektir.

Tablet testleri biraz daha pahalı, ama sonuçlarının kalitesi daha yüksek olduğuna inanılmaktadır. Test iki pencereden oluşur: ilk idrar birkaç damla damla gerekir, ve ikinci bir süre sonra bir cevap olacaktır.

Jet testleri için ayrı ayrı idrar toplanmamalıdır – talimatlarda belirtildiği gibi, idrar akışı altında cihaz yerine yeterlidir. Birkaç dakika içinde sonuç ekranda görünür. Mürekkep testleri en pahalı olarak kabul edilir, ama aynı zamanda en hassas – onlar beklenen adet başlamadan önce bile birkaç gün gebelik belirlemek için kullanılabilir.

Ne kadar test yaparsan yap, ultrasona gitmek zorundasın.

Jinekolog Yulia Dolgo-Saburova, “Hamilelik testi tüm kurallara göre yapılıyorsa ve vücutta güvenilirliğini etkileyebilecek hiçbir iç neden yoksa, bir kadının ne tür testler kullandığı önemli değil: vakaların %99’unda inanılabilir, diyor jinekolog Yulia Dolgo-Saburova. “Uzun yıllar süren pratiğimde, testlerin yanlış olduğu sadece iki ya da üç vaka vardı.

Ancak, gebelik sadece inkar edilemez kanıt fetal yumurta gösterir sadece ultrason,olarak kabul edilir. Gecikmeden bir hafta sonra da görebilirsiniz.

Gecikmenin birinci veya ikinci günü gebelik testi negatif çıkarsa, uzman 3 gün sonra tekrarlamanızı önerir. Eğer pozitif ise – bir jinekolog danışmak için şüphesiz bir nedendir. Test negatif kalırsa üç gün içinde yapılmalıdır. Ve üçüncü kez negatif olduğu ortaya çıkarsa, ve adet başlamaz, en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir